Mobilna enota DORA, ki je zadnja dva meseca stala na parkirišču pred ZD Idrija, v tem tednu zapušča Idrijo.
Na slikanje so bile tudi tokrat vabljene ženske med 50. in 69. letom starosti
Po dveh letih se je decembra lani v Idrijo zopet vrnila mobilna enota Dora, na slikanje (presejalno mamografijo) pa so bile vabljene ženske med 50. in 69. letom iz občin Idrija in Cerkno. Skupaj je v tem krogu slikanja vabilo na mamografijo prejelo okoli 1.600 žensk, s stalnim oziroma začasnim bivališčem v občinah Idrija in Cerkno.
V Idriji je bil to že tretji krog slikanja – udeležba povabljenih je iz kroga v krog višja
Mobilna enota DORA se je decembra lani tretjič vrnila v Idrijo. Prvič je namreč mobilna enota Dora pred ZD Idrija stala leta 2015, drugič novembra 2017. Leta 2017 je bilo na slikanje povabljenih 1.809 žensk, udeležba povabljenih je bila zelo dobra, 81-odstotna, kar je precej več kot v prvem krogu, ko se je leta 2015 povabilu odzvalo 66 odstotkov povabljenih. Od vseh slikanih žensk so jih leta 2017 na dodatne preiskave na Onkološki inštitut Ljubljana povabili 42, pri manj kot 10 ženskah so odkrili raka dojk. Leta 2015 so s presejalno mamografijo rak dojk odkrili pri 14 ženskah. Podatki za tretji krog slikanja še niso znani.
Cilj zgodnjega odkrivanja raka dojk je zmanjšati umrljivost
Cilj zgodnjega odkrivanja raka dojk s presejalno mamografijo v programu DORA je zmanjševanje umrljivosti žensk med 50. in 69. letom v Sloveniji za 25 do 30 odstotkov. Z mamografijo, ki edina skladno z visokimi evropskimi smernicami kakovosti, zagotavljajo zgodnje odkrivanje raka dojk pri ženskah v starostni skupini od 50 do 69 let, še preden se sploh pojavijo tipni ali vidni znaki bolezni. Cilj zgodnjega odkrivanja raka dojk s presejalno mamografijo v programu DORA je zmanjševanje umrljivosti žensk med 50. in 69. letom v Sloveniji za tretjino.