Oktobra (16.) obeležujemo, letos sicer že 12. evropski in 7. svetovni dan oživljanja. Dan, ko poteka največja promocija oživljanja na svetovni ravni.

Organizacije, ki se ukvarjamo z ozaveščanjem o pomenu znanja temeljnih postopkov oživljanja, stopimo skupaj ter združimo moči s skupnim ciljem – ozavestiti čim večje število ljudi o pomenu hitrega in pravilnega ukrepanja v primeru srčnega zastoja.

Organizatorji dogodka so Zveza študentov medicine Slovenije, Slovenski reanimacijski svet kot glavni strokovni posvetovalni organ, Rdeči križ Slovenije z območnimi združenji in Sekcija reševalcev v zdravstvu. V okviru akcije organizatorji vsako leto združijo moči še z zdravstvenimi fakultetami ter srednjimi zdravstvenimi šolami, skavti, taborniki, koronarnimi klubi, simulacijskimi centri ter enotami nujne medicinske pomoči.

Dogodku se je letos pridružila tudi ekipa NMP ZD Idrija

Na javni površini nasproti Avtobusne postaje v Idriji smo tako v torek, 15. oktobra, med 10. in 13. uro, izvajali delavnico, na kateri smo javnosti približali pomembnost hitrega ukrepanja ob srčnem zastoju. Prikazali smo temeljne postopke oživljanja z uporabo avtomatskega defibrilatorja (AED).

Osrednji cilj projekta “Slovenija oživlja” je namreč ozaveščanje o pomenu oživljanja in širjenje znanja temeljnih postopkov oživljanja, kar prispeva k večji možnosti preživetja ljudi v primeru srčnega zastoja. Glavni namen dogodka je učenje ukrepanja ob srčnem zastoju.

Veseli smo, da je delavnica med naključnimi obiskovalci požela veliko zanimanja.

Zastoj srca, ki se zgodi izven bolnišničnega okolja, je namreč najpogostejši vzrok smrti v razvitih državah. Preživi le vsak deseti bolnik, ki doživi srčni zastoj. Dejstvo pa je, da se srčni zastoji pogosto zgodijo doma, v službi ali na igrišču, med prijatelji, sodelavci, sosedi. Če bi očividci srčnega zastoja nemudoma pričeli s temeljnimi postopki oživljanja (TPO) še pred prihodom reševalcev, bi lahko rešili 2 do 4-krat več življenj. Že v 3 do 5 minutah po srčnem zastoju začnejo odmirati možganske celice, čas do prihoda reševalcev na kraj dogodka pa je običajno mnogo daljši.

KategorijaObvestila